Biri “Tarih” mi Dedi | DFT Tarih


Uzun zamandır YouTube’da içerik üreten ve pek çok insan tarafından da tanınıp takip edilen, tarih anlatımları için harika bir kanal: DFT Tarih. Gelin bu kanalın detaylarına bakalım. Benim de edecek birkaç kelamım var.

DFT Tarih
Kanalın en çok izlenen videosu

Tarih içerikli en iyi YouTube kanalı

Bir şey hakkında “en iyi” demek oldukça iddialı bir sözdür. DFT Tarih YouTube kanalı için de “en iyi tarih içerikli YouTube kanalı” demek iddialı bir ifade olacaktır. Ama şunu net bir şekilde söyleyebiliriz: Bu kanal, YouTube’da tarih içerikli kanallar arasında hem konuyu işleyiş ve anlatış biçimi açısından hem görsel, ses ve animasyon kalitesi ve tekniği açısından hem de konuları seçmek bakımından oldukça oturmuş bir düzene sahip ve işlerini çok iyi yapıyorlar.

DFT Tarih YouTube kanalı

Bu kanalı (kanala ulaşmak için tıklayın) muadillerinden ayıran en büyük özelliklerden biri ciddi bir anlatıma sahip olmasına rağmen sıkılmadan, tarih ile ilgilenmeyen insanların bile izleme isteği duyacak şekilde anlatıyor olmasıdır.

Ayrıca kanalın yine en sevdiğim yanlarından biri, tarihi alışılagelmiş şekilde sadece Osmanlı’dan veya belli başlı konular, olaylar veya kişilerle ibaret görmeden farklı olaylar ve konuları da işliyor olması. Bu da tarih içerikli YouTube kanalı arayan ve sadece belli bir konuda araştırma yaparken izlemelik değil, abone olup yeni videolarını izlerken araştırma gereği duymadan vidoeyu izleyip genel kültür bilgisi edinmek için gayet iyi bir kanaldır.

Bu da DFT Tarih YouTube kanalını diğerlerine nazaran daha önde çıkarıyor. Gayet iyi bir seslendirme, olayla bağlantılı oldukça güzel bir animasyon ve görsel içerik, konuların güzelliği ve kanalın düzeni, daha da büyük bir başarıya ulaşmaya katkı sağlıyor.

Keşke tarih dersleri de böyle anlatılsa

Bu kanalı uzun zamandır takip ediyorum ve izlerken içimden “keşke tarih dersleri de böyle anlatılsa” diyorum. Sadece tarih dersleri için de değil, aynı zamanda diğer dersler için de böyle kaliteli görsel efektler, iyi bir seslendirme, konunun cazibesi insanı dinlemeye ve anlamaya teşvik ediyor.

Bu kanalı gerçekten çok başarılı buluyorum ve eğer tarihle aranız pek iyi değilse bile oturup keyifle izleyebileceğiniz bir kanaldır. Aşağıda DFT kanalına ait videolarınızı oynatma listesi bulunmaktadır.

Kanala ulaşmak için tıklayın.

Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir