Bir Uygulamanın İnternet Erişimini Kesme

335
2
Engellenmiş wi-fi

Bir uygulamanın ister arka planda ister tamamen internet erişimini kesmek için neler yapmak gerekir? Elbette bunun için de bir uygulama yüklemeliyiz. Peki gelin, bu işlem nasıl yapılır bakalım.

İnternet erişimi kesme

Neden bir uygulamanın internet erişimini kesmeliyiz?

Uygulama mağazalarında bulunan bazı oyunlar, internet ile kullandığınız zaman oldukça fazla reklam gösterebilir. Hatta mağaza yorumlarına baktığınız zaman “Oyunu sakın indirmeyin, sürekli reklam çıkıyor” şeklinde yorumlar görebileceksiniz. Bazıları da reklam görmemek için internet bağlantınızı kapatabilirsiniz, şeklinde öneriler sunuyor. Ancak böyle yapınca da cihaz genelinde internet bağlantısı kapatılmış olacağı için örneğin diğer uygulamalardan bildirim alamayabilirsiniz. Bu nedenle de sadece o uygulama veya oyunun internet erişimini kapatmak çok daha mantıklı olacaktır.

Bunun haricinde asla önermediğim bir şekilde APK yüklerseniz veya herhangi bir uygulamaya güvenmiyor ve arka planda internet ile verilerinizi kaçırdığını düşünüyorsanız güvenlik amaçlı olarak da internet erişimini kapatabilir ve böylece telefonunuzda güveni bir ortam sağlayabilirsiniz.

Ayrıca WhatsApp veya farklı mesajlaşma uygulamalarında bir kişiyi engellemeden, interneti tamamen kapatmadan mesaj gelmesini engellemek hem de aynı anda internet kullanmaya devam etmek istiyorsanız da bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Bir uygulamanın internet erişimini kesme

Bunun için Mobiwol ismindeki uygulama biçilmiş kaftandır. Elbette piyasada farklı firewall uygulamaları bulunsa da kullanım kolaylığı açısından en iyisi bu. Uygulama oldukça basit bir mantıkla çalışıyor.

İlk indirdiğizde (indirmek için tıklayın) gerekli izinleri verdikten sonra VPN erişimini açıp, Firewall Status kısmını açıp, Firewall Rules kısmından istediğiniz uygulama veya uygulamaların internet bağlantısını wi-fi veya mobil veri olarak kapatabilirsiniz. Siz tekrar açana kadar erişim tamamen kapanacaktır.

Dilerseniz sadece arka plan internet tüketimini de kapatabilme imkanı sağlamaktadır. Ayrıca uygulama, hangi uygulama hangi sunucuya bağlanıyor, bunu da göstermekte. Ayrıca VPN bağlantısı açıkken ne kadar veri kullandığınızı da gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 thoughts on “Bir Uygulamanın İnternet Erişimini Kesme

  1. · 14 Ocak 2021 at 11:12

    Aslında wifiye bağlanan telefonları engellemek için bir yazı arıyordum ve bu yazıya denk geldim bu yazıdaki uygulama da iyiymiş. Ayrı bir şey olarak kenarda dursun.

  2. Gerçekten işe yaradı teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: