Baykar Akıncı TİHA Belgeseli


Bayraktar Akıncı, Baykar Savunma tarafından geliştirilmekte olan, yüksek irtifa uzun dayanıklılığa sahip insansız silahlı hava aracıdır. Akıncı, iki turboprop motorla donatılmış bir uçak gövdesiyle yaklaşık 1.5 tonluk bir yük taşıma kapasitesine sahip 4.5 ton ağırlığında bir UCAV’dır. İHA’ya ait İlk resimler, Haziran 2018’de çıkan haberlerde göze çarptı. Motor toplantısı, Ağustos 2019’da Ukraynalı bir turboprop motor Ivchenko-Progress AI-450C ile başladı.

Akıncı Taarruzi İHA’nın (Akıncı TİHA) bugün, yani 24 Mayıs 2020 saat 20:23’te bir belgeseli yayınlandı. Bu belgesel, TİHA’nın yapım, test ve havalanma süreçleri hakkında bizlere bilgiler veriyor.

Baykar Akıncı TİHA

Baykar Akıncı İHA Özellikleri

 • Mürettebat: none on-board
 • Uzunluk: 40 ft (12.2 m)
 • Kanat açıklığı: 65.6 ft (20.0 m)
 • Yükseklik: 13.1 ft (4.1 m)
 • Maksimum kalkış ağırlığı: 9921 lb (5500 kg)
 • Taşıma kapasitesi: 2.976 lb (1.350 kg)
  • Dahili: 992 lb (450 kg)
  • Harici: 1.984 lb (900 kg)
 • Güç ünitesi: 2× turboprop motor, 750 hp (560 kW) (Her biri)

Performans

 • Servis tavanı: 40,000 ft (18,100 m)

Silahlar

 • Hardpointler: 6 with provisions to carry combinations of:
  • Füzeler;
   • MAM-L
   • MAM-C
   • CİRİT
   • Mk81
   • Mk82
   • SOM ALCM

Avyonikler

 • Ulusal AESA Radarı
 • Aselsan Ortak Açıklık Hedefleme Sistemi
 • Elektronik Harp Podu

Baykar Akıncı TİHA’nın Önemi

40.000 feet irtifaya kadar çıkabilen Taarruzi Akıncı sistemi, 24 saat havada kalabiliyor ve faydalı yük taşıma kapasitesi 1.350 kilograma kadar ulaşıyor. Bu özellikleriyle savaş uçaklarımızın yaptığı bir kısım görevleri icra edebiliyor. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapabilecek.

Ayrıca bu İHA, aynı sınıftaki diğer İHA’lar ile kıyaslandığında sınıfının öne çıkan araçlarından oluyor. Akıncı, geliştirilen yerli mühimmatları kullanacak olması ile de öne çıkmakta. Akıncı belli savaş uçaklarının yaptıklarını yapabilen bir insansız hava aracı. Havadan bombardıman gerçekleştirebilecek bir sistem. Elbette İHA’larda henüz çok kullanılmayan bir özellik olarak Akıncı hava hedeflerine de angaje olabilecek. Akıncı, kendi sınıfında 3 sene içinde dünyanın en ileri teknolojik sistemi haline gelebilecek. Bunun yanında bu tip araçlardan üretebilen üç ülke olduğunu da hatırlatalım.

Baykar Akıncı, farklı yerli mühimmatlarla görev yapabilecek

Baykar Akıncı, savunma sanayisinde elektronik sistemler, radarlar, akıllı mühimmatlar, türbin motorları gibi bir dizi alanda faaliyet gösteren yerli şirketlerin en ileri ürün ve kabiliyetlerini bünyesinde barındıracak.

Platform, 4,5 ton kalkış ağırlığına, 20 metre kanat açıklığına sahip olacak. Çift türbin motorlu tahrikle görev yapacak Akıncı, 900 kilogram harici, 450 kilogram dahili faydalı yük taşıyabilecek. Platform, milli uydular üzerinden kontrol edilebilecek.

Baykar Akıncı Mühimmat

Baykar Akıncı TİHA Belgeseli

4 gündür aslında bu TİHA belgeselinin iki tanıtımı yayınlanmıştı. Bugün, yani 24 Mayıs Pazar gününün seçilmesi ise, bayramın ilk günü olması nedeniyledir. Saat 20:23 ise, 2023 hedeflerine atıfta bulunmak amacıyla belirlenmiş bir saat oldu.

49 dakikalık bu belgeselde aslında uçan bir araç olarak gördüğümüz İHA’ların aslında ne kadar meşakkatli bir süreç sonrasında kullanıma girdiğini görüyoruz. Türk mühendisi ve işçisinin emeğiyle ortaya çıkan bir ürünün başarısına şahit oluyoruz.

Hazırlanan bu belgeselde aslında üretim ve test ekibinin ne kadar uyum içinde, emek vererek ve hızlı bir şekilde çalıştığına da şahit oluyoruz. Uykusuz geçen günlerin ardından ortaya çıkan TİHA, elbette teknolojik ve teknik bir ürün olduğu için yaşanan sorunların ve çözümlerin ardından yavaş yavaş uçuşa doğru getiriliyor. Bir film tadında olan bu belgesel, mühendislerimize gereken desteğin verilmesiyle neleri başarabileceklerini de ortaya koymaktadır.

Baykar Akıncı Uçuş

Belgeselde Selçuk Bayraktar’ın ilk İHA’sını uçurduktan sonra yaşadığı heyecanı tekrar yaşadığını görebiliyoruz. Uzun süren çalışmalar sonrasında TİHA’nın zorlu koşullarda taksi görevini test ettikten sonra yine Çorlu’daki Hava Meydan Komutanlığı’nda gerçekleştirilen son taksi testlerinden sonra test ekibinin aldığı bir kararla uçuş testi bir sonraki gün değil, aynı gün yapılıyor. Yapılan bir günlük erken test sonrasında herhangi bir aksilik yaşanmadan kalkış ve iniş gerçekleştiriliyor. Ardından mühendislerin ve çalışanların yaşadığı heyecan ve mutluluğa biz de ortak oluyoruz.

Baykar Savunma, uçan araba Cezeri ve 2023’e kadar insansız savaş uçağı projerinin yapımını planmaktadır.

Bu belgeselin bu alanda ilerlemek isteyen herkese bir ışık olmasını diliyoruz. Baykar Savunma’nın başarısı bize gösteriyor ki; Türkiye insanına gereken imkanlar sağlanırsa her işi başarabilir. İHA alanında gösterilen bu başarıda emeği geçen herkese teker teker teşekkür ediyoruz. Umarız bu alanda gösterdiğimiz başarı, her alana yayılır ve Türkiye, takip eden değil, takip edilen bir ülke hâline gelir.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir