Abone Olabileceğiniz YouTube Kanalları


Google YouTube’u 2006 yılında satın aldıktan sonra YouTube çok popüler bir video paylaşma platformu oldu. Günümüzde 1.5 milyarı aşkın kullanıcısı mevcut. Dakikada 400 saatlik video eklendiği belirtilmekte. Bu kadar çok kullanıcısı olan, milyonlarca kanala sahip video platformunda iyi içeriklere sahip kanallar bulabilmek çok zor bir işlem. Bir YouTube kanalına abone olmak sandığınızdan daha fazla dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü abone olduğunuz kanaldaki izlediğiniz içerikler sizin düşünce dünyanıza etki etmektedir. İşte bu nedenle abonesi olacağınız kanalların içeriklerine dikkat edin. Özellikle eğlence ve gündem kanallarına dikkat etmeniz gerek. Çünkü bu tür içerik üreticileri hepimize daha fazla etki etmekte. Bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Bir YouTube kanalına abone olurken nelere dikkat edilmeli?

Bunları eğlence içerikli kanalları şöyle sıralayabiliriz;

 • Kanalda olabildiğince az küfür ve cinsel içerik içeren, mümkünse hiç içermeyen videolar olmalı. Bunun nedeni muhafazakar bir tutum değildir. Videolar sadece bunun üzerine kurulu olmamalıdır. Elbette içinde bir parça bunları da içerebilir ama tek konusu küfür ile mizah veya cinsellik olmamalıdır.
 • İçeriklerin yapılmasındaki önceliği para kazanmak olmayan bir kanal olmalı.
 • Sizleri eğlendirirken sadece boş içeriklerle değil, eğlendirirken ve güldürürken düşündürüp mesaj verebilen ve kaliteli içerikler içeren videolar olmalı.

Gündem ve politika kanalları hakkında kriterleriniz şunlar olmalı;

 • Her ne kadar mutlaka herkesin bir politik görüşü olsa da bize tarafsız bakmamızı sağlayacak kanallar bulabilmek her zaman daha önemli olmalı.
 • Objektif kanallar bulabilmek her zaman mümkün olmuyor. İşte bu nedenle mantıklı açıklamalar yapabilen, görüşüne körü körüne bağlı olmayan karşıt görüşlere sahip kanalları takip edebilirsiniz.
 • Mümkünse sadece kendi görüşlerini aktaran değil, her görüşe değinebilen, akıllardaki sorulara cevap verebilen kanallar bulabilirsiniz.
 • Özellikle sürekli kendi görüşünü haklı çıkarmaya çalışan içerikleri izlememeniz daha iyi olacaktır. Diğer görüşlere değinmeden sadece kendi fikirlerini söyleyenlerden uzak durulmalı.

İşte bu tür kriterlere sahip kanalları takip etmelisiniz. Elbette sizler kendi kategorilerinizi oluşturabilirsiniz. Hepimizin cebinde uygulaması bulunan YouTube üzerinde abone olacağınız kanallara dikkat etmelisiniz. Şimdi size takip edebileceğiniz YouTube kanallarını ve bağlantılarını verelim. Listedeki kanalların çoğunluğunda içten ve samimi konuşmalar olduğu için sizlere sunuyoruz. Liste alfabetik listeye göredir.

Abone Olabileceğiniz Kanallar

 • Animatrak (Kanala Gidin)
  Animatrak animasyon ve eğlence içerikli bir YouTube kanalıdır. Çok aktif bir kanal olmasa da ilk videodan bu yana yapılan tüm videolar keyifli. Bazı uzun videolar kısa film niteliğinde. Bu YouTube kanalını listenize almanızı tavsiye ederim.
 • Animonik (Kanala Gidin)
  Animonik eğlenceli eğitim ve animasyon içerikli bir YouTube kanalıdır. Animonik, hafızaya yardımcı teknik anlamına gelen “Nimonik” ve canlandırma anlamına gelen “Animasyon” sözcüklerinin birleşiminden oluşuyor. Ayrıca bir internet siteleri de var. Ulaşmak için tıklayın.
 • Ayhan Tarakçı (Kanala Gidin)
  Ayhan Tarakçı bilim ve teknoloji ağırlıklı olarak yayın yapıyor. Donanım ve yazılım dışında teknoloji tarihi, askeri endüstri, popüler bilim ve kültür içerikli videolar yayınladığını belirtiyor. Bilimin ve teknolojinin harmanlandığı bu kanalda siz de ilginiz olmasa bile bu tür içerikleri sıkılmadan izleyebilirsiniz. Unutmayın: Size yeni ufuklar kazandırabilecek kanallara ilginiz olmasa bile bir şans vermeniz iyi olacaktır. Bu durum belki de hiç fark etmediğiniz bir yönünüzü keşfettirebilir.
 • BBC News Türkçe (Kanala Gidin)
  BBC News’in Türkçe yayın organı olan bu YouTube kanalını haber ve gündem içerikli olarak kategorize edebiliriz. Uluslararası bir haber yayın organının Türkiye hakkında yaptığı haberleri merak ederseniz bu kanalı ziyaret edebilirsiniz.
 • Chaby Han (Kanala Gidin)
  Bu kanalı eğlence kategorisine dahil edebiliriz. Özellikle 3Y1T serisi ile dikkatleri çeken bu kanalın sahibi olan Koreli Chaby Han bir dönemin sevilen programı “Elin Oğlu”nda tanınmıştı. Ayrıca serideki ekip üyeleri; Michele Cedolin (Türk-İtalyan), Louis Stotesbery (Türk-Amerikan) ve Joel Moriasi (Kenyalı) programa ayrı bir eğlence ve tat katmakta. Buradaki durum dört arkadaşın samimi ve içten sohbeti.
 • Çok Güzel Hareketler Bunlar (Kanala Gidin)
  Eğlence kategorisine dahil edebileceğimiz kanal, Yılmaz Erdoğan tarafından ikincisi yapılan bir Kanal D programıdır. Severek izlenen skeçleriyle izleyicilerine keyifli anlar yaşatan Çok Güzel Hareketler Bunlar’ın YouTube kanalını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
 • DFT Tarih (Kanala Gidin)
  DFT Tarih kanalını tarih ve animasyon içerikli bilgi kanalı olarak tanımlayabiliriz. Harika bir anlatımla, müthiş bir animasyon arayüzüyle, kaliteli bilgilerle hazırlamış videolara ulaşabileceğiniz bir YouTube kanalıdır. Mutlaka abone olmanızı tavsiye ederiz.
 • Diksiyon TV – Mennan Şahin (Kanala Gidin)
  Diksiyon TV YouTube kanalını Mennan Şahin yönetmekte. Kendisi TRT tecrübesi olan bir spikerdir. Diksiyon gelişimi adına faydalı içerikler sağlayan Mennan Şahin, gerçekten bu alanda ziyaret edilmesi gereken bir kanala sahip.
 • Edit Reyiz (Kanala Gidin)
  Bu kanalı eğlence kategorisine alabiliriz. Edit Reyiz YouTube kanalı, siyasetçileri belirli şarkıları söyleyen kişilere montaj yaparak ve siyasetçilerin kelimerlini birleştirerek şarkıyı onlara söyletmekte. Mutlaka sosyal medyanın herhangi bir organında bu kanalın içeriklerinden birine denk gelmiş olabilirsiniz.
 • Eser Yenenler Show (Kanala Gidin)
  Eser Yenenler Show kanalını eğlence içerikli kanallar arasına alabiliriz. Aslında TV8’de bir televizyon programı olarak devam eden EYS, ünlü yüzleri konuk ederek keyifli sohbetler yapmakta.
 • Haluk Tatar (Kanala Gidin)
  Haluk Tatar YouTube kanalını; gündem, kişisel gelişim, eğitim gibi alanlarda hizmet veren bir kanal olarak tanımlayabiliriz. Bu kanalla ilgili daha önce bir yazı yazmıştık. Ulaşmak için tıklayın.
  Kanalda onlarca eğitim oynatma listesi, kişisel gelişim videosu, gündem videosu bulunmakta. Kanalı kesinlikle incelemenizi tavsiye ederim.
 • Kerem Gök (Kanala Gidin)
  Kerem Gök YouTube kanalını havacılıkla alakalı olarak tanımlayabiliriz. Hava taşıtları, uçak kazaları, havalimanları gibi konularda videolar çeken ve izleyenlerine içten sohbetiyle eşlik eden Kerem Gök gerçekten ziyaret etmeni gereken bir kanala sahip.
 • Maestro Ziikos (Kanala Gidin)
  Bu kanalı eğlence kategorisine dahil edebiliriz. Kanal ABD’de yaşayan Maestro Ziikos’a ait. Kanal listenin ortalarına doğru bahsettiğimiz Edit Reyiz YouTube kanalı ile benzer içeriklere sahip. ABD Başkanı Donald Trump’ın sözlerini birleştirip popüler şarkılara uyarlayıp izleyenlerine değişik bir deneyim sunmayı başaran Maestro Ziikos, bu alanda gayet başarılı. Birkaç videosuna göz atmanızı tavsiye ederim.
 • Mesut Çevik (Kanala Gidin)
  Mesut Çevik teknoloji içerikli videolar üreten bir DonanımHaber yetkilisidir. Kanalda bazen bilmediğimiz önemli teknolojiler hakkında videolar hazırlayan Mesut Çevik videolarını içtenlikle izleyenlerine sunuyor ve bu alanda gerçekten iyi birisi.
 • Özcan Show (Kanala Gidin)
  Özcan Show, TRT Okul’daki yayınlarının bitmesinin ardından bir YouTube kanalında yayınlanmaya başlayan eğlence serisidir. Gündemle alakalı animasyonlar yapan kanal, Radi ve Özcan başrollerinin başından geçenleri esprili bir dille videolar hazırlamakta. Kesinlikle izlemeniz gereken bir kanaldır.
 • Saadet Şen Öner (Kanala Gidin)
  Saadet Şen Öner YouTube kanalını kişisel gelişim kategorisi içerisine alabiliriz. Bir motivasyon uzmanı olan Saadet Şen Öner, hazırladığı videolarda izleyenlerine motivasyon ve ilerleme azmi kazandırmaya çalışan gayet sempatik bir insandır. Videolarını olabildiğince içtenlikle hazırlamaktadır.
 • ShiftDelete.Net (Kanala Gidin) ve Hakkı Alkan (Kanala Gidin)
  İki kanalı da aynı maddede ekledik çünkü Hakkı Alkan zaten ShiftDelete.Net’in kurucusudur. ShiftDelete.Net kalanında birkaç şirket üyesi teknolojik cihazlar ve uygulamalar hakkında videolar hazırlamakta.
  Hakkı Alkan ise kendi kişisel kanalında vloglar ve gene teknoloji ile alakalı videolar çekmekte.
 • Tolga Özuygur (Kanal Gidin)
  Tolga Özuygur’u teknoloji listesine alabiliriz. Kendisi kanalını ilk başta “Hallederiz” olarak kurmuştu. Ancak daha sonra kanalın ismini Tolga Özuygur yaparak içeri üretmeye devam etmişti. Iron Man zırhı gibi bir işe girişerek ünlenen Özuygur izleyicilerine değişik çalışmalar yaparak ilgi çekici ve teknik videolar hazırlamakta. Videolarında kullandığı kodları da Github platformu üzerinde paylaşarak herkese açık hâle getirmeyi hedeflemektedir.

Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir