18 Ağustos 2020 Meteor Düştü mü?


Twitter’da gündem olan “meteor”u gördükten sonra araştırma yaptığımızda, 18 Ağustos 2020 tarihinde, gece saatlerinde belli şehirlerden göktaşı düştüğü görüldü. Perseid meteor yağmurunun bir parçası olduğu söylenen bu durum hakkında edinebildiğimiz bilgileri sizlere aktaralım.

İstanbul ve İzmir’e meteor mu düştü?

Türkiye’nin batısındaki neredeyse tüm şehirlerde gökyüzü yaklaşık 2 saniye boyunca aydınlandı. Atmosfere giren bir meteorun yanmasıyla oluşan bu aydınlık, şu anda devam eden Perseid meteor yağmurunun bir parçasıydı. Her yıl düzenli olarak gerçekleşen Perseid meteor yağmuru, bu yıl 12-13 Ağustos tarihlerinde zirve yapmıştı. Ancak Perseid meteor yağmuru etkisini devam ettiriyor ve 20 Ağustos tarihine kadar da devam edecek.

Kayseri Bilim Merkezi ile Erciyes AŞ tarafından Erciyes Kayak Merkezi Hacılar Kapı’da gerçekleştirilen “Erciyes’te Görsel Şölen Var” adlı etkinlikte, gökyüzü meraklısı çok sayıda insan bir araya geldi. Erciyes’teki gözlem öncesi katılımcılar, Kayseri Bilim Merkezi’ndeki Türkiye’nin en büyük kubbesine sahip planetaryumda (gökevi) yıldızlar, gezegenler ve diğer gökcisimlerinin evrendeki hareketlerini gerçeğe yakın olarak izledi. Bilim Merkezi’ndeki eğitim sonrası çocuk katılımcılar taş boyama, güneş saati atölyesi gibi çeşitli faaliyetlere katıldı.

Eğitimin ardından kimi katılımcılar Bilim Merkezi önünden kaldırılan servislerle kimileri de kendi araçlarıyla Erciyes Dağı’na ulaştı. Burada ışık kirliliğinden uzakta gökyüzünü gözlemleyen katılımcılar, teleferiklerle Erciyes’in 2 bin 650 metre yüksekliğine çıktı. Çok yoğun ilgi gören etkinlikte kimi vatandaşlar çadır kurarak kimileri yanlarında getirdikleri minderlere uzanarak gökyüzündeki görsel şöleni izledi.

Perseid meteor yağmuru

Perseid meteor yağmurunu izlemek için Şanlıurfa, Ankara, Zonguldak, İzmir, Eskişehir, Çanakkale, İstanbul, Kütahya gibi pek çok farklı il ve ilçeden yaklaşık bin kişi, ışık kirliliğinin az olduğu Bursa/Karacabey sahiline geldi. Geçen ay Neowise kuyruklu yıldızını görüntüleyen doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, bu kez Perseid meteor yağmuru için etkinlik düzenledi. Sosyal medya üzerinden çağrıda bulunan Tüydeş, Perseid meteor yağmurunu birlikte izlemek için vatandaşları Bursa’nın Karacabey ilçesindeki sahile davet etti. Bursa’nın Karacabey ilçesine farklı illerden gelen yaklaşık bin kişi, gökyüzü gözlemcilerinin merakla beklediği Perseid meteor yağmurunu izleme keyfini yaşadı.

Meteoru Yağmurunu İzlemeye Geldiler

Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen etkinlikte, Perseid meteor yağmuru ile birlikte gökyüzü gözlemlendi. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı etkinlik, gece geç saatlere kadar sürdü. Gökyüzünün etkileyici görüntüsüne şahitlik eden vatandaşlar, keyifli vakit geçirdi. Bazı aileler de bebekleriyle birlikte görsel şölene eşlik etti.

Meteordan sonra yangın çıktı iddiaları

Meteordan Sonra Yangın Çıktı

Meteorlar düştükten sonra yangın çıkardı iddiaları da sosyal medyada dolaştı. Yaptığımız araştırmalar sonucunda bunun doğru olduğunu öğrendik.

Manisa’nın Salihli ilçesinde gökyüzünü birkaç saniyeliğine aydınlatan ve meteor sonucu Marmara Gölü yakınlarında (Manisa/Salihli yakınları) bulunan sazlık alanda yangın çıktı. Yangın görüntüleri de Twitter’da paylaşıldı. Görüntülere ulaşmak için tıklayın.

Meteor yağmuruna ait görüntüler

Olay yaşandıktan hemen sonra kullanıcıların Twitter’a yükledikleri videolar sayesinde meteor yağmuru hakkında görüntüleri de izleyebilmiş olduk. Aşağıda Twitter’da paylaşılan ve olayı en net gösteren iki video bulunmakta.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir